Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa: Anasayfa arrow Haberler arrow Yener SEZGİ ile yapılan söyleşimiz
Yener SEZGİ ile yapılan söyleşimiz

YENER SEZGİ
1.)Köyden Kaç yılında çıktınız?
-Köyden ilk çıkışım 1978 yılındaydı, yani okul yıllarıydı. Ancak uzak ve uzun anlamında 1986 yılında askerlikle başlayan ve arkasından, hayatına bir düzen vermek için, köyümüzden ayrılan herkes gibi benimde gurbet yaşantım, başlamış oldu
2.)Bayatı olarak çok güzel hikaye ve şiir yazıyorsunuz kendinize kaynak ve aşık örnek aldınız mı? -
Öncelikle te
şekkür ederim. Benim yazmış olduğum hikaye henüz ilk denememdir. Bunun okuyucularımız tarafından ne denli güzel olduğunu  henüz  tespit etmiş değilim. Hikayenin veya şiirlerin güzel olup, olmadığını yine okuyucular belirleyecektir. Kendime kaynak olarak şu ana kadar hiçbir aşığı örnek almadım. Kuzey Anadolu aşıklarını okudum ancak çokta detaylı okumadım, nedenine gelince biraz tuhaf bir cevap olabilir. Detaylı okumamanın sebebi kimseden etkilenmemek içindir. Ancak bir şiirle beni en çok etkileyen,  Selim ilçemizin Tıknıs köyünde 1700’lü yıllarda yaşamış olan, hayatıyla ilgili fazla bilgi edinilemeyen yalnız bir şiiri olan  AŞIK TÜCCARİ’dir. Hepimizin bildiği gibi tabi ki çok önemli aşıklarımız  var. Bunları göz ardı etmek doğru olmaz.
3.)Turkesen.com a yazmış olduğun köy hikayesini, neden esinlendiniz ve böyle yaşanmış hikaye varmı? -
 Tabi ki her hikayenin bir çı
kış kaynağı vardır.Türkeşen com a yazmış olduğum hikayeyi 2003 yılında köye gittiğimde yine köyümüzden uzun yıllar önce ayrılmış, köyde hiç kimsesi olmayan ve bildiğim kadarıyla ayrıldığından itibaren ilk defa, o yıl köyümüze gezmeye gelen, tatil dönüşü gitmek için benimle de görüşürken, yüzünde ki ifade beni çok etkilemişti. Çok duygusal bir yapıya sahip olduğum için, uzun zaman bu ayrılık anını unutamamıştım. Bu durum beni zaman içerisinde böyle bir hikaye ye yönlendirdi. Kısaca hikayenin kaynağı köyümüze gelen ve yine köyümüzden buruk bir şekilde ayrılan kardeşimizdir. Hikaye ye duygu ve düşüncelerimi de katarak şekillendirdim. Burada isim belirtmedim, amaç ise köyümüzde ki bütün insanların bu hikayede ki kahramanı kendisinde yaşamasıdır.
 
4.)Turkesen.com a yazmandaki amaç neydi? -
Türke
şen com a yazmam konusunda tabi ki şahsi hiçbir amacım yoktur. Köyümüzle ilgili ilk açılan site olduğundan öncelikle ona gönderdim. Benim için her iki sitede aynıdır. Hiç birisini diğerinden ayıramam. Çünkü insanlarımız bu sitelerde bir çok şeyi paylaşıyorlar. Bu hikaye ve köy şiiri bana ait kalmamalıydı. Çünkü içerisinde bir çok insanımızı barındırıyordu. Bunun köylülerimiz tarafından da paylaşılması gerekiyordu.
5.)Köylülerimizi anlatan 104 kıtalık şiirde köylülerimizi özellikleriyle anlatmışsın Bu özelliklerin hepsini biliyor muydun, yoksa  birinden kaynak aldın mı? Şiiri yazmanda ki amaç nedir? Bir hedefiniz var mı?
 
-Aslında köyün şiiri 106 dörtlüktür. Ancak hazırlamış olduğum dosyalar bir şekilde bilgisayar ortamında çökünce, elimde ki numunede iki dörtlük olmadığı için, 104  dörtlük olarak kalmıştır. Şiir de ki bildiğim tanıdığım köylülerimizi kendi bildiğim şekilde anlattım. Bu şiiri yazmak benim yaklaşık 3 yılımı aldı. Çünkü halen hayatta olmayan ve benim görmediğim, büyüklerimizin neler yaptığını köye her gidişimde, köydeki büyüklere sormak kaydıyla elde etmiş olduğum bilgiler doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Her aileden en az bir kişiyi yazmayı hedeflemiştim. Bunu başarıp başaramadığımı da tam bilmiyorum. Yazılmayan aile var mı? Emin değilim. Burada  amaç türkeşen den ayrılanların (Bende dahil olmak üzere) dikkatini köye çekmektir. Biliyorsunuz köyümüz her yıl göç vermekte ve bir tükenişe, bir bitişe doğru gitmektedir. Ben belli bir yaşa gelmiş bulunmaktayım. Bu tür hikayeleri yazmakla ulaşmak istediğim, belli bir hedefim yoktur. Amacım kültürümüzün kaybolmamasıdır. Bunun için uğraş vermekteyim. Uzun zamandır şiir yazıyorum, şiir yazmayı çoğu zaman bırakmayı düşündüm, ama o beni bırakmadı. Bırakmak konusunda  başarılı olamadım. Yazma konusunda da ne kadar başarılı olduğumu bilmiyorum. Ancak bunun yanıtını okuyucular verebilir. Değişik versiyonlar da şiirler yazıyorum. Sitelere gönderdiğim bilindiği gibi köyümüzle ve kültürümüzle ilgili olan şiirlerdir. Ben bu yazma işinin sadece bir ucundan tutmuş bulunuyorum. Benim tespitlerime göre ülkemizde hiçbir kültür, bizim konuşma ve kültür zenginliğimiz kadar zengin değildir. Belki vardır ama, benim tespit ve  düşüncem bu yönde. Köyümüzden değişik konularda yazı yazacak, başka büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve kardeşlerimiz çıkmakta, daha da çıkacaktır. İnanıyorum ki çok güzel şeyler yapacaklar hep birlikte bunu göreceğiz.
6.)Turkesen com.da sorulan Muamma Nedir? -
saca kabristandır.
7.)Dernek sitesi www.yigitkonagi.com’a da  bir hikaye yazacak mısınız? -
 Evet, Yigitkonagi com a köyümüzde ya
şanmış yeni bir hikaye hazırlıyorum. Yakın zamanda sitenizde olacaktır. Sevdiği  kızı alamayan ve köyümüzden ayrılarak bir daha hiçbir şekilde köyümüze dönmeyen, şu an hayatta olup olmadığı da bilinmeyen birisine ait olan bu hikaye bir aşk hikayesidir. Yine hikayeye duygu ve düşüncelerimizi katacağız. Bu kişinin kim olduğunu köyümüzün büyükleri mutlaka biliyordur. Hikayesini yazacağım için şimdilik bunu buradan açıklamıyorum. Sevdiğine kavuşamayan bir çok köyümüz insanı hikaye içinde umarım kendilerinden de kesitler bulurlar.  
8.)Dernek hakkındaki görüşlerin nelerdir?
-Dernek ve cemiyet kurumlarına her zaman sıcak bir bakışım vardır. Bu tür yapılanmalar toplumlara çok güzel ortamlar hazırlamaktadır. Bunun bilincinde bir insan olarak, kendi derneğimizin de  her zaman iyiye gitmesini temenni ediyorum. Derneğe faydalı olamadığım için zaman, zaman  kendimi de eleştiriyorum.  
9.)Birlik ve Beraberlik hakkında köylülerimize ne demek isterdiniz?
sterseniz ben bu soruya şiirle cevap vereyim, şiirle düşüncelerimin daha iyi anlaşılacağı kanısındayım.
 KÖYLÜLERİM NEREDE
Emek verip getirdiniz buraya Kin nefret sokmayın sakın araya Bu dernekten istekleri sıraya Koydum diyen köylülerim nerede
 
El ele verip de aşsak engeli raksak diyorum yatıp yangeli Dernek gecesinde haşıl hangeli Yesek diyen köylülerim nerede Yiğide yakışır yiğit derneği Heba etmeyelim bunca emeği Elimize alıp kazma küreği Yol yapacak köylülerim nerede Küskünler barışsa o gün orada Bayram da geliyor, aha sırada Hoş sohbetle ersek dostça murada Arzulayan köylülerim nerede Fedakarlık emek ister bu işler Ele ne hacet ki kendini dişler O da yetmez gibi bağrını şişler Dur diyecek  köylülerim nerede Ben batarsam bil ki sende batarsın er ben ölürsem sen yan yatarsın Ağıyı zehir’e neden katarsın Bal tadacak köylülerim nerede Olamadım ben de derneğe üye Dernek kapanırsa gidemem köye Şimdi bundan sonra el bana söye Köyüm diyen köylülerim nerede Yönetime sözüm, aç kulağıDurma dağıt dostane sıcağını Öteden beriden bul kaçağıGrevde ki köylülerim nerede Konuşunca kalmaz mangallarda kül Benzimiz kararmış yüzümüzde tül Şakısın bülbüller açsın gonca gül Bahçemiz boş köylülerim nerede Beş lira vermiştim bir sigaraya Birde baktım duman girmiş araya rakıp da geçsek artık sıraya Bende geldim köylülerim nerede Darılmıştım ama geldim derneğe Saygı duydum bir parçacık emeğe Çünkü geldim ben köyümü sevmeye Emek veren köylülerim nerede Saf, saf olup oturalım el ele Dahası bayramda düğünde hele Sevgi dolu olsun her zaman bele Güler yüzlü köylülerim nerede Temeli atanlar şimdi yok artık Bitmemiş binanın bir yanı yıkık Amelenin eli ayağı çıkık El verecek köylülerim nerede Sende hele düzelt eğri yanını Tamir eyle çetenini kanıToplayıp da geldim öz erkanımı Aha diyen köylülerim nerede Her gelen gidiyor giderim elbet Acelen ne bekle birazda sabret Gün gelir biz bize kalırız hasret Kucak açan köylülerim nerede Çok uzun olmasın derneğe destan rt sırta verip de gel artık yastan Hiç zarar gelir mi  o gerçek dosttan Dostuz diyen köylülerim nerede
10)  www.yigitkonagi.com  dernek sitesini beğeniyor musun? -
Tabi ki dernek sitemizi de diğ
er sitemizi de beğeniyorum. Benim nazarımda bu aslında bir zenginliktir. Bu gün bilgisayar çağını yaşıyoruz. Bu gayet güzel bir durumdur. Bakın siteler kurulmadan önce iletişimlerimiz hemen, hemen hiç yoktu. Bu gün ise anında haberleşiyoruz. Şu an iki setimiz mevcut. Eğer  sitelerimiz den birisi bir şekilde çöker veya çökertilirse, tabi böyle bir şey olmasını istemem ama ihtimal olarak söylüyorum. Kaybolan bilgi ve belgeleri diğer siteden temin etme  şansımız varr.
 
11)Bir türkeşenli olarak dernekten beklentileriniz ve istekleriniz nelerdir.? -
Aslı
nda ben derneğe yaptığım iş gereği biliyorsunuz üye olamıyorum. Ancak aileden birisinin çatısı altında üye olmak istiyorum. Üye olmadığım içinde dernekten isteklerimi söylemek biraz garip olur. Eğer üye olursam, her türkeşenli gibi mutlaka benimde istek ve beklentilerim vardır. Birkaç başlık altında sıralamak gerekirse, 
  a) Öncelikle birlik ve beraberlik içinde, derneğimize ait bir arsa veya yer temin etmek gerekir. 
  b) Bizler artık şehirlere yerleşmiş durumdayız. Allah herkese uzun ömürler versin. Bir gün hepimiz ebediyete gideceğiz.  Kocaeli de  ve diğer büyük şehirlerde bulunan, bundan sonra ebediyete göçüp giden,  köylülerimiz için, bir mezarlık yeri alınabilir. Eğer böyle bir şeyi yapabilirsek, kabristan ziyaretlerine insanlarımız gittiğinde bir çok insanın kabrini ziyaret etme şansı bulacaktır. Örnek; Bayramlarda öyle köylümüz vardır ki, babasını başka annesini başka mezarlığa giderek ziyaret etmek zorunda kılıyor.  
c) Köyümüzden bir çok öğ
retmen var. Bu öğretmenlerimizden yaz tatillerinde, branşlarına göre,  en azından birkaç haftalık ta olsa köyümüzün öğrencilerine, dernek çatısı altında temel konularda (Matematik vs.) kurs vermelerini çok isterdim. Gençlerimizi derneğe mutlaka getirmeliyiz. Gençler derneğe uzak kalmamalı. Gençlerimiz zamanlarını internet cafe lerde vb. yerlerde geçirmemelidir. Kültürümüz her geçen gün unutuluyor. Her gün bizden uzaklaşıyorlar. 
d) Ben olmayı artık bırakmalıyız. Biz olmalıyız. Yaptığım araştırmalarda maalesef terekemelerin bu ben olma özelliği hemen ön plana çıkar ve bu yüzden terekemeler hep toplumsal konularda başarısız olmuşlardır. Öncelikle bu tarz tutumlarımızı hemen düzeltmemiz lazım. Dernek üyelerinin dernekle ilgili projeleri ve programları olmalı, yöneticiler de yönetim süreleri dolana kadar bu projeleri hayata geçirme gayretinde olmalı,  hayata geçiremediklerini yönetime yeni gelecekler devam edip yapma gayreti içinde olmalıdırlar. Dernek yönetimine talip olacaklar menfaat gözetmeksizin bu işleri yapmalıdır.     
e) Derneğ
imize gittiğimde maalesef sürekli aynı durumları görmekteyim. Köylülerimizin oturup sorunlarını çözmek adına hiçbir gayretini göremiyorum. Eğer sorunlarımızı çözmek için, çalışmazsak, bizden sonra gelenler de aynı durumu devam ettirecekler.   
f) Öncelikle köyümüze iyi bir muhtarı
n seçilmesi ve şehirdekilerin de bizlerde bu köyde varız demek adına köyümüzde bulunan evlerimizi yeniden yapılandırabiliriz. Maliyetinin fazla tutacağını sanmıyorum.Yine taş ve tuğla duvar örülmek şartıyla, iki odalı tuvalet ve banyo içinde küçük çatılı birer ev haline getirebiliriz. İki üç yılda bir yaz  tatilini köyde geçirmek adına bunlar yapılabilir. Evet içinizden bazılarının bu evleri yaparsak gidip geldikten sonra her şey yerli yerinde kalır mı dediğini duyar gibiyim. Bu evleri korumak ve kollamak muhtar ve köy heyetinden geçer. Onun için köyümüze iyi ve işi yapabilecek bir muhtarın seçilmesi lazım.  Zamanın bizlere ne göstereceği belli olmaz. Bakarsınız bu köy boşalmıştır, başka yerden yerleşmeler başlarsa o gün kimse benim köyüm ve köyüme ait derneğim var diyemez. Bu derneğimizin de amacı yok olur. İlave olarak eklemem gereken bir haber vereyim. Ardahan milletvekillerinin ahıskada bulunan ve çok mağdur olan Türkleri Ardahan’ın  boşalan köylerine yerleştirme çalışmaları var.Mecliste bunu gündeme getirmişlerdi. Eğer böyle bir şey olursa, bu durumda bir gün bizim köyde, bu yerleşim yerlerinden birisi olabilir.         - Köy idaresi ve yönetimi ile ilgili, sıkıntıları zaman, zaman  duymaktayım. Zaman içerisinde köye gittiğinde bazı olumsuz durumlarla da karşılaştım. Mevcut yönetimlerde çok büyük zafiyetler gördüm. Köyümüze büyük haksızlık yapılmaktadır. Bu işleri ehliyetsiz kişilere yaptırmamak gerekir. Bununla ilgili olarak işlerini iyi yapanlara hiçbir sözüm yok, işlerini doğru yapmayanlar için, birkaç sözüm olacak, kim alınırsa alınsın hiç umurumda değil. Çünkü benim umurumda olan o güzel Türkeşen dir.er bu insanlarda biraz onur varsa kendilerini düzeltirler. Kendi Toprağına Emek vermeyen Başkasının Toprağına Emek vermez.
  12) Sitemize bu gün itibariyle göndereceğiniz herhangi bir konu var mı?
-Birkaç tane işlemiş olduğum konular var. Bunlar yaşanmış hikayeler değil, yaşanmasını düşündüğüm, veya yaşanabilme olasılığı yüksek, hikayelerdir. Hikaye kısımları kısa  ve devamında şiir olan iki hikaye göndermek istiyorum. Aslında hikayenin birisin de  Samet ATMACA amcayı konu etmiştim. Kendisinden müsaade almak için zamanım olmadı. Affına sığınarak onun hikayesini izni olmadan, yayınlıyoruz. Umarım beni hoş karşılar. Kendisine buradan saygılarımı gönderiyorum.
DEDE İLE   TORUNUN  ATIŞMASI -
Yaz köye gezmeye gelen ha
şarı ve yaramaz  torun, şehirde büyüdüğü için köyde ki, hayvanlara aşırı ilgi duymakta ve köyde kullanılan dirgen, tırmık, kamçı ve benzeri şeyleri merak ettiği için, hemen saldırırcasına eline alır. Sağa sola atar, dedesi dur dediği zaman kızarmış. Bir gün dedesi yeni binmeye alıştırılmış taya binerek, tarlalara bakmaya gider. Geri geldiğinde bu yaramaz torun hay huy eder ata binmek ister, dedesi izin vermez, çünkü at ürkek ve tedirgindir. O sırada tezekle uğraşan nenesi ve annesinin elindeki küreği alır onu bırakır tırmığı alır, zaman, zaman tezekleri kırar. Ucunda naylon takılı kamçıyı sallayarak şaplatır. Bu sesi duyan dedesinin atı ürker, bu durumu gören dede bakalım torununa ne der.   
MAĞIL DUR BALA MAĞIL DUR      
Dede
Tutammaram at gaçarsa Mağıl dur bala mağıl dur Hele bir tepiyh atarsa Mağıl dur bala mağıl dur   
Torun
Atın andırıyan galsın Durmoram dede durmoram Honciyhlesin yere salsın Durmoram dede durmoram   
Dede
Dur  gırarsan  hajatımı Ürküdersen gır atımıGaçırma ağız dadımı Mağıl dur bala mağıl dur. 
Torun Burda ne varsa gırajam Öyde hajat goymuyajam Nene mi de toyluyajam Durmoram dede durmoram   
Dede
Galağh uçar tutun elnen Aya oynama hırzelnen Tezeyhleri gırma belnen Mağıl dur bala mağıl dur.   
Torun
rzeli belnen delejem Galağa ataş verejem ş edif yere serejem Durmoram dede durmoram   
Dede
mrığı galdırıf atma Herisdenif yere yatma Bele gel basmıya batma Mağıl dur bala mağıl dur.    
Torun
Üsdünnen heybeyi indir At gohuyor çayda çimdir Bah  diyerem ata mindir Durmoram dede durmoram    
Dede
Sene gurvan olsun deden Eyninde panturu keten Nedi seni deli eden Mağıl dur bala mağıl dur   
Torun
Neye el atsam gızersen Menim elim nen bezersen Ata minem noylor versen Durmoram dede durmoram       
GARA GAYTAZ
-Semet emi o sene Gara gaytaz adında ki atını , çoğh çalıştırmıştı. Bu çalışmadan  dolayı  gara gaytaz  epeyce zayıflamış, boynu başı yara olmuş du. O günde savağh er vahıtda çayırı piçerken, saat 10.00 gibi köyden biri yayladan çay,şeker birde nöyüt istediler diye Semet emiye havar verer. Yaylıya gideceyh kimsede olmayınca Semet emi mecbur kendisi getmeyh zorunda galmışdı. Tırpanı eline alarağh, Gara gaytazın sırtına atladığı kimi haman öye geler ve bir üşşe  nöyüt alar, tükenende bir kilo çay, bir kilo şeker alarağh yaylanın yolunu tutar. Gara gaytazın durumunu gören Semet emi ata pek güvenmez öz özüne aya bu at çoğh zayıflıyıf meni yaylıya çepiyh yetiştirif, haman  köye ulaşdırabiler mi, diye tüşünürken, ağhlına Gara gaytaza bir türkü demeyh geler. Belki  Gara gaytaz bu türküden anyarda meni yaylıya tez götüre getire; Bakalım Semet emi Gara gaytaza ne demiş;
GARA GAYTAZ Yahın elle tarnalardan yaylıyı Hay gözünü sevem ay gara gaytaz Bu gış bol verejem sene arpıyı Vay başını dönöm ay gara gaytaz*Tez ulaşdır meni böyün yaylıya İlkindiye yetişejem tarnıya Sac çağajam bacaynan puharnıya Heh başına dönöm ay gara gaytaz *Yetişdirem çay, şekeri, nöyüdüSatajam danıyı daha böyüdü Niye gırdın pastırangon eyidi Ey yeher alajam ay gara gaytaz Yaylamızın yolu doludu bulağh Bu yeşil gözeler sulağh mı sulağh Gürbulağa çığıf birezde durağh Hele bir tez yeri ay gara gaytaz Alajam ağzınnan tehne yuralı Gatran sürdüm boynun birez yaralı Böyün gaşoyladım saçın daralı Atdarın başısan ay gara gaytaz Eyeğiyen gümüşden nal çağajam Bu gış sene öz elim nen bağajam Yaz gelende çayırrara salajam Dolan çayır tarna ay gara gaytaz*Bilersen mi sen sürünün başısan Sattığım, boz tayın da gardaşısan Sen Semedin üzü gözü gaşısan Meni yolda goyma ay gara gaytaz 

-Beni haftanın konuğu ettiğinizden dolayı Dernek Yönetimine ve sizlere teşekkür ederim.
RÖPORTAJ ERDOĞAN ATMACA

 

Duyurular

YÖNETİM KURULUNDAN

Değerli Türkeşen'liler saygı ve sevgilerimizi sunarak sizlere seslenmek istiyoruz.Bizler yeni yönetim olarak Gelecek kuşaklara İzmit'te de bir evimiz olsun amacıyla yola çıktık.Yardımlarınız için sizlere ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız değerli köylülerimiz derneğimiz telefonuna ulaşarak yapacakları yardımları bildirirlerse çok memnun oluruz.Değerli köylülerimiz hepimizin bu yolda bütçemize göre elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.Lütfen ilginizi bekliyoruz.Bizleri yalnız bırakmayınız. İzmitde 270 haneyiz alacağımız yer 100 bin Türk Lirası hadi el birliği ile alalım kiradan kurtulalım.Hepinize şimdiden teşekkür ederiz kazançlarıniz bol olsun. YÖNETİM
Dernek Telefon: 02623239131 Kocaeli Ardahan İli Göle İlçesi Yiğitkoğı Köyü Kültür ve dayanışma Derneği

Dernek hesap no : Ziraat Bankası Kocaeli Şubesi 
İban: TR650001000163366769525001

Derneğimizin Hesap Numarası

Değerli Türkeşen'liler saygı ve sevgilerimizi sunarak sizlere seslenmek istiyoruz.Bizler yeni yönetim olarak Gelecek kuşaklara İzmit'te de bir evimiz olsun amacıyla yola çıktık.Yardımlarınız için sizlere ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız değerli köylülerimiz derneğimiz telefonuna ulaşarak yapacakları yardımları bildirirlerse çok memnun oluruz.Değerli köylülerimiz hepimizin bu yolda bütçemize göre elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.Lütfen ilginizi bekliyoruz.Bizleri yalnız bırakmayınız. İzmitde 270 haneyiz alacağımız yer 100 bin Türk Lirası hadi el birliği ile alalım kiradan kurtulalım.Hepinize şimdiden teşekkür ederiz kazançlarıniz bol olsun. YÖNETİM
Dernek Telefon: 02623239131 Kocaeli Ardahan İli Göle İlçesi Yiğitkoğı Köyü Kültür ve dayanışma Derneği

Dernek hesap no : Ziraat Bankası Kocaeli Şubesi 
İban: TR650001000163366769525001Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Erdoğan ATMACA
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerek
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi