Skip to content
Yazı Renkleri
Bulunduğunuz sayfa:

Ziyaretçi Defterine Yaz


METE KAFKAS    08 Ocak 2010 23:55 | İST.
İNSAN KÖYÜNÜ NİÇİN ÖZLER 2

VELİ-Ali sen

hiç, çayda yıkanmış,harmanda kurutulan arpa ,buğdayı gece bekledin mi?

Ali-beklemedim.

Veli-ben bekledim.evden yatak yorgan getirmiştik.üstümü çıkarmadan yorganın içine girmiştim.
Hiç unutamıyorum.sırtüstü başımı yastığa koymuş gök yüzünü seyretmiştim.havada hiç bulut yoktu.ay daha doğmamıştı.yıldızlar okadar güzel görünüyorduki,dakikalarca seyretmiş ,seyretmeye doyamamıştım.o gece okadar güzeldiki;kurbağaların sesi,arasıra bizim köyden ,cicordan gelen köpek sesi,havanın serinliyi,arasıra ılık rüzgar esintisi ,tarifi zor bir duygu yaşatıyordu.işte ben bu güzel anılardan ötürü köyümüzü özlüyorum.

Sen özlemiyormusun?hiç anın yokmu?

Ali-olmazmı var tabi.
Bende yaylaya çıkılmadan önce öküz devriyesine gitmiştim.gece sabaha kadar öküz malını beklemiştim.

Çoban yaylanın içinde ateş yakıp çay demlemişti.gece 12 den sonra.bizi çağırdı,sırayla gidip çay içmiştik.çayın içimi ısıtmasını hiç unutamadım.

Birde çok güldüğüm bir olay olmuştu.benimle beraber iki kişi daha vardı.onlar yozmalı hağılında at yakalamaya çalışıyorlardı.biri atın boynundaki saçını yakalamıştı,diyeride kuyruğnu tutmuştu,sonunda at kuyruğundan huylandı arka ayakları ile bir deppiyh attı ki ( çifte savurdu )arkasındakini yere yuvarladı.düşen ,sırtını tutarak yandım anam!ben yokum..diyordu.

Veli:senin, anın gibi okadar çok anısı olan varki ,zaman zaman köyde geç saatlere kadar dolaşırken,ağabeyler rasgelirdi.onlarda geçmişte yaşadıkları ve yaşayanların anılarını anlatırlardı.en güzelide yaşadıkları aşk ve kız kaçırma anılarıydı.

Ali-sorma bende çok denk geldim.köyde okadar güzel günlerim geçtiki,düğünler,çayır biçme,harman zamanı,köylere top oynamaya gitmek,kürde çimmek,misneyle balık yakalamak..

Arkası haftaya

Mete çakmak

08.01.10

Site Yönetimi    08 Ocak 2010 09:54 | Kocaeli
www.yigitkonagi.com
Sayın Mete Bey Yazınızın Devamını Bekleriz saygılar
İNSAN KÖYÜNÜ NİYE ÖZLER?


ALİ:-Bir bilsen !o köyü nasıl özlemişem!

VELİ-Vallahi sorma, ben de kaç defa gittim,yinede özlüyorum.

ALİ-Hani yazın günaş batmadan önce,şu köyü bir baştan bir başa yürüyordukya;
O anı çok özlüyorum.

VELİ-Ben de en çok gece 12 lere kadar dolaşıyordukya ,hele gökyüzünde ay olunca,birde yıldızların göründüğü geceler ,o günü yeniden yaşamak;bu yaz köyde aynı şeyi yeniden yaşamak istedim.gerçekleştirdik;ama hiç o gün gibi olmadı.

Niye? Biliyormusun: ozaman- o zamanda anlamlıymış.ben sanıyordum ki aynı şeyler yeniden yaşandımı ,o gün gibi olur.öğle olmuyor.


ALİ-olsun öğle olmasada,yinde orada olmakgüzel..

VELİ-ya! Sana bir şey söyleyeceğim: ozaman insan aşık oldumu bir başka oluyordu.
Neden?

Birde ,Şu türküyü duydun mu?

Cicorlular söylüyor.bir türkü var.bir kıtası aklımda:

PINARA KAZLAR GİDER
OY GÜZEL GÜZEL YAR
BEN SANDIM KIZLAR GİDER
OY GÜZEL GÜZEL YAR


ALİ-Aklıma gelmiyor .peki sen


Onların söylediği bu türküyü biliyormusun?

KIZ NERDEYDİN NERDE
HANIM NANAYIM NANAY
ORMANDAYDIM ORMANDA
HANIM NANAYIM NANAY

ORMANDA GÖRSEYDİM SENİ
HANIM NANAYIM NANAY
BALTALARDIM BEN SANİ
HANIM NANAYIM NANAY

çünkü ozaman: kafata fazla problem yoktu.teknoloji bu kadar ileri değildi.
Elektirk,olmadığı için televizyonda yoktu.radyo vardı.oda çok güzeldi.iyi programlar yapıyordu TRT.
Sonra bu kadar olay ,sorun yoktu.dünya artıkça geliştikçe problemleride beraberinde getirdi.
Yaşadığımız ortam çok doğal olduğu için ,fazla sorumluluğumuzda olmayınca,ne olacak kafada boş.boş kafada aşka meşkul olunca-aşkta güzel oluyordu.

VELİ-biliyorum ,kirman düğünlerde söylüyor.duyduğumda gülmüştüm.Neyse ,Ali sen hiç çayda yıkanmış,harmanda kurutulan arpa ,buğdayı gece bekledin mi?Arkası haftaya

mustafa belek    07 Ocak 2010 22:00 |
kış bastırınca kars ta savunmada kalmanında pek fayda vermiyeceğini düşündük.asker ve top sayısıyla bizden üstün olan,kış şartlarında çok iyi savaşan rus askeri bizi yener,doğu cephesinde hiç askerimiz kalmaz savaşı kaybederdik.trabzon,bayburt,erzuruma kadar çekilip savunmada kaldık.tabi erzuruma geri çekilmeyi,kars halkına bunun bir savaş taktiği olduğunu anlatmak pek mümkün olmadı.askerimizin önüne atlayıp,sizi günlerce yedirdik içirdik,düşmandan kaçasınız diyemi baktık size,deyip geri çekilen askerlerimizin önüne atlayan,komutanların atlarını tutup bırakmayan karslı kadınlardan çok zor kurtulduk.tabi bu arada,askerin bazı cahil kısmının fırsat ve vakit buldukça,erzurumdan da takım takım memleketlerine firar ettiği haberi alındı.erzurumun dışına süvari devriye karakolları dizildi.onlar bazılarını tutup getiriyordu.askere ibret olsun diye,bazı taburların önünde,bu firarilerden onu birden kurşuna dizildi.eğer böyle yapılmasaydı firarların önüne geçilemezdi.böyle korkak askerler,savaşçı cesur askerinde moralini bozuyordu.böyle sert kararlar sayesinde,askerimize yeniden şevk ve cesaret geldi.neyse erzurumda çok sağlam bir savunma hattı oluşturduk.eğer erzuruma düşmanı sokmassak,karsı ve ardahanı geri alabilirdik.eğer erzurumu kaybedersek,osmanlı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırdı.sultan abdulaziz böyle düşünüyordu.ruslar erzuruma kadar geldiler...BİTTİ...
93 harbi-başımıza gelenler..
Yönetici Yorumu Yönetici Yorumu:
Sayın mustafa BELEK Bu Yazılarınız Toplu Bir Şekilde ön sayfadan yayınlandı saygılar

barış    07 Ocak 2010 12:18 | antalya
Merhaba, öncelikle yeni yönetimi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.Ayrıca yeni yılın tüm köylülerimize ve tüm dünya halklarına barış-sevgi ve sağlık getirmesini temenni ediyorum.

Ben köyün sitesine cok sık giremiyorum.bir konu hakkında fikir beyanında bulunmak isterim bugün ziyaretçi defterine göz atmak istedim ama inanın o kadar karmasık ki daldan dala atlıyorsunuz ve konuları takipte zorlaşıyor,belki benden önce de birileri böyle bir fikir beyanında bulunmuştur bilemiyorum ama ziyaretçi defterinin alt kısmında konu başlıkları açarak yazılan mesajların doğru yere ulaşması ve daha kullanışlı hale getirilmesi kanımca cok daha iyi olacak ve ayrıca yazışma usulümüzüde geliştirmemize katkı sağlayacaktır.

saygılarımla
Yönetici Yorumu Yönetici Yorumu:
sayın Barış Bey Önerinizi önemsiyoruz yanlız bu sitede takip konusunda editöründe yanlız kalmasından takibinin yapılması açısından zor olacağını düşünüldüğünden konu başlıkları açmamayı düşünmüştük ön sayfamızdan güncel konularda yazılar yayınlamaya başladık bize gönderildiği zaman ön sayfadan yayınlamaya çalışıyoruz zaten bu önerinizden dolayaı teşekkürlerimizi sunarız.

mustafa belek    06 Ocak 2010 21:35 |
nerde kalmıştık yıl 1877 .ardahandan karsa çekildik.istikamın dışında bir top sesi duyuldu.birde ne göreyim,kars halkının genci ihtiyarı,orta hallisi,kimisinin elinde tüfek,kiminde bir tek tabanca,kiminde balta,kiminde sopa,şehrin ve istikamın dışına gelmişler,akın akın askerin ve kumandan paşanın olduğu tarafa tekbir getirerek,allah allah sesleri ile yardım için koşuyorlar.insanın tüylerini ürperten şu cesarete bakın.hatta bu manzaranın içinde yer yer ellerinde ekmek sepetleri,su testileri olan kadınlarada rastlanıyordu.

mustafa belek    06 Ocak 2010 21:18 |
mete bey,sen nasıl müthiş bir çay tiryakisiysen,bende o kadar sigara tiryakisiyim.günde bir paket monte carlo sigara içiyorum.seninkine zam geldi heralde,benimkine zam gelmedi.her akşam geliyorum benim çocuğa 5tl veriyorum.monte carlo sigaramı getiriyor bana.halen 5 lira benim sigara,zam falan gelmedi senin yanlışın var mete bey kardeşim.zaten şu anda ben sozmik odanın önündeyim.patatesmi çıkacak,çikolatamı merakla bekliyorum.itfaiyeciler,tekel işçileri,benzine gelen zamla artık kapının önünde süs olacak otoların sahipleri,tinerciler,ikinci bir ırak olmayı bekleyen yemenliler,63 lira zam alan emeklilerde biraz beklesinler bakalım...

adnan    06 Ocak 2010 19:48 | kocaeli
adnanatmaca75@hotmail.com
değerli dayım mehmet kılıça geçmiş olsun acıl şifalar diliyorum

nevzat atmaca    06 Ocak 2010 18:20 | izmit
aslan.gs.69@hotmail.com
mehmet kılıç amcaya geçmiş olsun..

Necati KILIÇ    06 Ocak 2010 17:39 | KARACABEY
Babamın göz ameliyatı nedeniyle geçmiş olsun dileğinde bulunan ve telefonla arayan herkese çok teşşekkür ederim.

GÜRSEL ATMACA    06 Ocak 2010 08:48 | KÖRFEZ/KOCAELİ
g.atmaca75@hotmail.com
DEĞERLİ DAYIM MEHMET KILIÇ'A GEÇİRMİŞ OLDUĞU RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ BİLDİRİR, ACİL ŞİFALAR DİLERİM.SAYGILARIMLA

erkan BÜKREK    05 Ocak 2010 19:02 | KARS
MEHMET AMCAYA ACİL ŞİFALAR DİLERİM.GEÇMİŞ OLSUN.
PERVİN -ERKAN BÜKREK

ÇETİN CÜRÜL    05 Ocak 2010 12:42 | ANKARA
pasintd@yahoo.com
MEHMET AMCAYA ALLAH TAN ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.
SAGLIGINA EN KISA ZAMANDA KAVUŞMASIN DILIYORUM.

özer BUKREK    05 Ocak 2010 12:20 | ankara
Sevgılı mete kafkas;

nasıl ucuz sıgara ıcerız dıye sormussun mustafa'ya, mustafayı bılmem ama ben bır cevap vermek ısterım.

bılmelısınkı en ucuz sıgara baskasından otlanılan sıgaradır. yanı ya ortak sıgara paketı alacak paylasıcaksınız yada caktırmadan arkadaslarını sıray akoyup hergun bır dıgerınden otlanıcaksınız. :) :) :)

selamlarımla....

METE KAFKAS    05 Ocak 2010 09:42 | İST.
HERKESE MERHABA.

SAYIN,MUSTAFA BELEK HOŞ GELDİNİZ.

SİTE SİZİN YAZILARINIZLA DAHA BİR GÜZEL OLUYOR.

ŞU SIGARA ZAMMINDAN SONRA BİR HABER YAZINIZ OLMAYACAK MI? BİZİM BURALARDA ARKADAŞLAR ARASINDA NASIL UCUZA SIGARA İÇEBİLİRİZ KONUŞMALARI OLUYOR.

GERÇİ EN UCUZ DEDİĞİMİZ BİRİNCİ SIGARASI BİLE 2 TL OLDUĞUNDAN BAHSEDİLİYOR.

BENCE EN İYİSİ KAÇAK TÜTÜN İÇMEK.YETENEĞİ OLAN KENDİ SARSIN,SARAMAYANDA SARMA MAKİNASI ALSIN.

AYRICA KAÇAK TÜTÜNDE KİMYASAL KARIŞIM OLMAYACAĞINDAN ZARARIDA AZ OLUR.

NEYSE.. NE HALLERE KALDIK.

BİRİLERİ DİYORDU Kİ ÖNCE KİŞİ BAŞINA GELİRİ 5.000.00 USD. SONRADA 10.000.00 USD YAPACAĞIZ.

İKİSİDE OLMADI. EVDEKİ BULGURDAN DA OLDUK.

SU AKAR YOLUNU BULUR ,BİZ HANGİ YOLU BULURUZ BİLMEM;MA YOL VAR YOLLAR VAR..

SAYGILARIMLA.

METE ÇAKMAK

gürbüz    04 Ocak 2010 22:22 | kayseri
PERİ halaya ALLAHTAN RAHMET kederli ailesine başsağlığı diliyorum mekanı cenet olsun.


3392
Ziyaretçi Defteri Kayıtlar
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 »

Duyurular

YÖNETİM KURULUNDAN

Değerli Türkeşen'liler saygı ve sevgilerimizi sunarak sizlere seslenmek istiyoruz.Bizler yeni yönetim olarak Gelecek kuşaklara İzmit'te de bir evimiz olsun amacıyla yola çıktık.Yardımlarınız için sizlere ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız değerli köylülerimiz derneğimiz telefonuna ulaşarak yapacakları yardımları bildirirlerse çok memnun oluruz.Değerli köylülerimiz hepimizin bu yolda bütçemize göre elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.Lütfen ilginizi bekliyoruz.Bizleri yalnız bırakmayınız. İzmitde 270 haneyiz alacağımız yer 100 bin Türk Lirası hadi el birliği ile alalım kiradan kurtulalım.Hepinize şimdiden teşekkür ederiz kazançlarıniz bol olsun. YÖNETİM
Dernek Telefon: 02623239131 Kocaeli Ardahan İli Göle İlçesi Yiğitkoğı Köyü Kültür ve dayanışma Derneği

Dernek hesap no : Ziraat Bankası Kocaeli Şubesi 
İban: TR650001000163366769525001

Derneğimizin Hesap Numarası

Değerli Türkeşen'liler saygı ve sevgilerimizi sunarak sizlere seslenmek istiyoruz.Bizler yeni yönetim olarak Gelecek kuşaklara İzmit'te de bir evimiz olsun amacıyla yola çıktık.Yardımlarınız için sizlere ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız değerli köylülerimiz derneğimiz telefonuna ulaşarak yapacakları yardımları bildirirlerse çok memnun oluruz.Değerli köylülerimiz hepimizin bu yolda bütçemize göre elimizi taşın altına koymamız gerekiyor.Lütfen ilginizi bekliyoruz.Bizleri yalnız bırakmayınız. İzmitde 270 haneyiz alacağımız yer 100 bin Türk Lirası hadi el birliği ile alalım kiradan kurtulalım.Hepinize şimdiden teşekkür ederiz kazançlarıniz bol olsun. YÖNETİM
Dernek Telefon: 02623239131 Kocaeli Ardahan İli Göle İlçesi Yiğitkoğı Köyü Kültür ve dayanışma Derneği

Dernek hesap no : Ziraat Bankası Kocaeli Şubesi 
İban: TR650001000163366769525001Ziyaretçi Defteri

Son Yazılan Mesaj
Erdoğan ATMACA
Mesaj göndermeniz için üye olmanız gerek
Ziyaretçi Defteri - Görüşleriniz bizim için değerlidir...

Üye Girişi


Kayıp Parola?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol

SİTE TASARIM & PROGRAMLAMA - KDS | COMPETAN Bilgi Teknolojileri | Profesyonel Web Projeleri - Web Tasarım - Hosting - Alan Adı Tescili - Köy Dernek Sitesi - Köy Sitesi - Dernek Sitesi -  - Köy Dernek Web Sitesi - Köy Web Sitesi - Dernek Web Sitesi - Kişisel Web Sitesi - Şirket Web Sitesi - Kişisel Site - Şirket Sitesi - Şahıs Sitesi - Şahıs Web Sitesi